Jakie przedszkole wybrać dla dziecka-prywatne czy państwowe?

Od wyboru odpowiedniego przedszkola zależy nie tylko poczucie bezpieczeństwa dziecka i jego entuzjazm do codziennego przebywania w placówce, ale też rozwój emocjonalny, poznawanie języków obcych i odkrywanie pasji. Jakie przedszkole wybrać: prywatne czy państwowe?

Przedszkole państwowe-plusy i minusy

Plusem państwowego przedszkola jest cena. Rodzic płaci tylko za obiady do południa, a gdy dziecko nie uczęszcza do przedszkola z powodu choroby, nie płaci nawet za posiłki. Są przedszkola państwowe ze świetnymi opiniami, gdzie organizowanych jest dużo wycieczek i zajęć dodatkowych, a także występów przygotowywanych przez dzieci. Niestety jest więcej minusów takiego wyboru. Nawet, gdy panie stosują nowoczesne metody wychowawcze, liczebność grup utrudni im indywidualną pracę z dzieckiem, a jego potrzeby emocjonalne nie będą w pełni zaspokojone. Wychowawczynie mogą też być bardziej przemęczone, a to negatywnie wpłynie na ich nastawienie do pracy. Do państwowego przedszkola trudno też się dostać, pierwszeństwo mają samotne matki. W wielu dzielnicach, np. na Ursynowie, brakuje miejsc w państwowych przedszkolach, wtedy pracujący rodzic powinien rozejrzeć się za przedszkolem prywatnym.

 

Na co zwrócić uwagę, posyłając dziecko do prywatnego przedszkola?

Ceny prywatnych przedszkoli różnią się. Z reguły, gdy dziecko choruje, rodzic i tak musi uiszczać czesne, by prywatna placówka mogła zachować płynność finansową, tak dzieje się w małych przedszkolach z niewielką liczbą dzieci w grupach. Właśnie ta mała liczebność pozwala nauczycielkom na indywidualną pracę z dziećmi, mogą porozumiewać się z dziećmi w duchu porozumienia bez przemocy. Możemy też wysłać dziecko do przedszkola dwujęzycznego, gdzie nie tylko odbywają się lekcje z angielskiego, ale native speaker mówi do dziecka w obcym języku. Rodzice weganie mogą wysłać dziecko do przedszkola, gdzie nie podaje się mięsa.

Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole?

  • na lokalizację-przedszkole powinno być blisko miejsca zamieszkania lub pracy, jeśli to babcia będzie odprowadzać dziecko, lokalizacja musi być dogodna dla niej. Szukając przedszkola na Ursynowie, wpisz w wyszukiwarkę hasło: przedszkole Kabaty.
  • na liczebność grup: im mniejsze grupy, tym wyższa cena, ale każde dziecko może liczyć na zrozumienie
  • na stosowane metody: warto wybrać przedszkole z nowoczesnymi metodami wychowawczymi, bez stosowania kar

Kiedy dziecko rozpocznie przedszkolną przygodę, warto wsłuchiwać się w jego wrażenia, nie bagatelizować, gdy panie krzyczą, jakieś dziecko jest agresywne i zawsze dopytywać, dlaczego nie chce chodzić do przedszkola. Nie przesadzajmy też z ilością zajęć dodatkowych i pozwólmy dziecku je wybrać.

Dodaj komentarz